Get Adobe Flash player

Brzkov, 14.6.2017 – Vláda ČR schválila návrh surovinové politiky. Místní z Brzkova a okolí varují, že je jen otázkou času, kdy vypuknou uranové dostihy, a to nejen v lokalitě Brzkov – Horní Věžnice.

Ještě před projednáním návrhu surovinové politiky ve vládě, se místní z Brzkova a okolí obrátili se svým varováním na premiéra a všechny členy vlády, a poukázali na možná rizika schválení tohoto návrhu. Dne 14.6.2017 projednala vláda ČR návrh surovinové politiky a tento návrh schválila.

„Není otázkou jestli, ale kdy vypuknou uranové dostihy. A to nejenom u nás v Brzkově.“ komentuje schválení návrhu brzkovský starosta Aleš Bořil. „Čas ukáže, že naše obavy byly oprávněné a důvodné.“ dodává k rozhodnutí vlády přibyslavský starosta Martin Kamarád.

                „S ohledem na schválení surovinové politiky vládou ČR se dá předpokládat zvýšený zájem těžařů o ložiska uranu v ČR. Nová surovinová politika umožňuje těžařským firmám požádat o průzkum ložiska, případně i rozšířit chráněné ložiskové území a v neposlední řadě zpracovat EIA, a tím získat přednostní práva na budoucí těžbu, což bylo dle stávající surovinové politiky nemožné.“ uvádí Mgr. Kliment.              

Vypadá to na černý měsíc pro místní obyvatele, a naopak skvělý pro těžaře a developery. Dnes byla schválena nová surovinová politika a minulý týden senát posvětil vyloučení spolků na ochranu životního prostředí z příslušných povolovacích řízení. „My jsme jen obyčejní občané, kteří chtějí mít možnost ovlivnit okolí místa, kde žijí. Tímto tempem nebudeme mít za chvíli možnost vyjádřit se.“ “ neskrývá své rozhořčení předsedkyně spolku Naše budoucnost bez uranu z.s. Lucie Drahošová Stránská.

 

 

Mgr. et Bc. Luboš Kliment

společný právní zástupce

Obce Brzkov, Města Polná,

Města Přibyslav a Obce Věžnice,

spolku Naše budoucnost bez uranu z.s.

kontakt: kliment@akkliment.cz,

tel: 776233879

TISKOVÁ ZPRÁVA VE FORMÁTU PDF KE STAŽENÍ ZDE: TISKOVÁ ZPRÁVA – Surovinová politika schválena! Je jen otázkou času, kdy vypuknou uranové dostihy, a to nejen u nás varují brzkovští! 5.6.2017

Facebook
Podporují nás
Město Přibyslav
http://pribyslav.cz/
Obec Brzkov
http://www.brzkov.cz/
Město Polná
http://www.mesto-polna.cz/
Obec Věžnice
http://www.obecveznice.cz/
Sdružení pro záchranu prostředí
http://www.calla.cz/
„Muži nedovedou ocenit vlastní ženy. To přenechávají druhým.“ Oscar Wilde